Do 15 lutego można zgłaszać uwagi do projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej

Do 15 lutego 2021 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwa I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Zapraszamy do zapoznania się z tym projektem i zgłaszania uwag.

Jak zgłosić uwagi?

Każdy zainteresowany ma możliwość zapoznania się z projektem PS dla WPR i zgłoszenia swojego stanowiska poprzez specjalny formularz. Dokumenty te dostępne są na stronie: www.gov.pl/web/wprpo2020/konsultacje-spoleczne-planu-strategicznego-dla-wpr.

Cel konsultacji projektu PS dla WPR

Propozycje rozwiązań przedstawione w projekcie Planu Strategicznego dla WPR zostały wypracowane w trakcie prac zespołów skupiających środowiska eksperckie, zaangażowane do oceny stanu oraz zidentyfikowania najistotniejszych potrzeb i wypracowania sposobu ich realizacji.

Zgłoszone uwagi pomogą w wypracowaniu rozwiązań, które będą szansą dla Polski w kształtowaniu przyszłych instrumentów interwencji. Ułatwią dostosowywanie ich do krajowych uwarunkowań, przy jednoczesnym kształtowaniu zasad i warunków dostępu do wsparcia.

grafika do komunikatu -Przypominamy! Do 15 lutego można zgłaszać uwagi do projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej

 

Obwieszczenia o sporządzeniu projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie podziału województwa małopolskiego na obwody łowieckie

OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 19 stycznia 2021 r. Na podstawie art. 27 ust. 8 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1683 z późn. zm.) Informuję o sporządzeniu projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie podziału województwa małopolskiego na obwody łowieckie

Pobierz skan  obwieszczenia w formacie pdf

Pieniądze na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

Rodzina prowadząca gospodarstwo rolne, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku szkolnym, które nie ukończyły 18-ego roku życia może ubiegać się od dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego do kwoty 1 500 zł.

Wnioski o dofinansowanie zakupu komputera można składać do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia 2020 r.

Aby móc ubiegać się o pomoc:

  • łączny dochód uzyskany przez rodziców w 2019 r., podzielony na rodziców i dzieci w wieku do 18 lat nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
  • rodzina nie otrzymała w ostatnich trzech latach komputera zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania ich zakupu.

Do wniosku w celu potwierdzenia dochodu należy dołączyć: kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na 2019 r. oraz kopie zeznań podatkowych za 2019 r., w przypadku uzyskania dochodu z innych źródeł.

Dofinansowany zostanie zakup komputera dokonany od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

Kwota maksymalnego dofinansowania (zaliczki) zostanie określona na podstawie wniosków, które zostaną złożone do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ostateczne rozliczenie zostanie dokonane na podstawie faktur dostarczonych do ARiMR do 15 kwietnia 2021 r. W przypadku, gdy wnioskodawca dostarczy fakturę w mniejszej kwocie to zwróci różnicę ARiMR, jeśli wcale nie dostarczy faktury to zwróci całą kwotę.

Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania pomocy będą zamieszczone na stronie internetowej ARiMR pod adresem: www.arimr.gov.pl

 

komputer dla dziecka z rodziny rolniczej

Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 4 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików

Podajemy do publicznej wiadomości informację o rozporządzeniu Wojewody Małopolskiego z dnia 4 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego grodzkiego oraz ziemskiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego, proszowickiego, tarnowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, wadowickiego i wielickiego.

Plik do pobrania w pdf w Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego

Nie tłumacz (się) ????

Małopolski projekt „Wróć z POWERem!” oferuje wszystkim młodym powracającym z zagranicy tłumaczenie dokumentów. Jeśli:

  • masz mniej niż 30 lat,
  • byłeś niedawno za granicą co najmniej pół roku lub zamierzasz wrócić do Małopolski,

nasz projekt jest dla Ciebie!
Tłumaczymy pisemnie. Dokumenty urzędowe i zwykłe opinie pracodawców. Wszystko to, co jest Ci potrzebne do pracy lub nauki w Polsce.

Pandemia to dla nas wszystkich trudny czas. Rozumiemy, że wolisz teraz zostać w domu. Dla nas to nie problem. My też mamy home office. Nie musisz nigdzie wychodzić, żeby zostać uczestnikiem naszego projektu.

 Zadzwoń i dowiedz się więcej 500 573 931, 515 995 474, 12 619 84 40 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Do zobaczenia na małym (telefon) lub dużym (laptop) ekranie!

Projekt jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Plakat Małopolskiego projektu Wróć z POWERem! oferuje

Niepodległa do Hymnu 2020 - dołącz do akcji!

Bierzemy udział w akcji „Niepodległa do hymnu”! W samo południe 11 listopada włącz się we wspólne świętowanie. Pokażmy, że w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego!

 

„Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać wszystkim możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny!
Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Dzięki transmisjom w mediach, każdy bez wychodzenia z domu może włączyć się we wspólne śpiewanie nawet jeśli nie czuje się na siłach śpiewać a cappella 

banner wydarzenia

Ty też przyłącz się do akcji i wspólnie z nami zaśpiewaj hymn!

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Na zdjęciu widoczny jest zapis nutowy hymnu polskiego.

Na zdjęciu widoczny jest tekst hymnu Polskiego.

Pomoc dla posiadacza chryzantem w pełnej fazie dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży, którzy ponieśli straty w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19

Do dnia 06.11.2020 r. posiadacze chryzantem w pełnej fazie dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej.

Pomoc będzie udzielana posiadaczowi co najmniej:

  1. 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku lub
  2. 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku.

Wzór wniosku w formacie PDF - otwórz
Instrukcja wypełniania wniosku - otwórz

Szczegóły na stronach ARIMR 

Dlaczego uczenie się przez całe życie jest ważne?

Nieustanny pęd życia spowodowany rozwojem cywilizacyjnym, powoduje, iż nie ucząc się, nie rozwijając, stoimy w miejscu. Nie jesteśmy w stanie nadążyć za zmieniającym się światem . Ciągły rozwój powinien być motorem napędowym w życiu każdego człowieka, aby małymi krokami zbliżać się do wyznaczonego nam celu. Ludzie, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje, nie tylko osiągają z tego korzyści finansowe, ale także nieocenione profity, takie jak satysfakcja czy większa pewność siebie.

Nauka przez całe życie nie musi koniecznie polegać na zagłębianiu się w książkach. Może to być także podejmowanie nowych wyzwań mimo strachu, udział w webinarach i szkoleniach albo po prostu konfrontacja z tym, co nam w sobie nie pasuje. Czasem zmiana towarzystwa na bardziej budujące, spowoduje, że będziemy chcieli zagłębić się w konkretnej dziedzinie.

Czy warto?

Należy zadać sobie to pytanie, aby jakiekolwiek działanie w tej materii miało sens. Podniesienie naszych kwalifikacji czy zdobycie nowych umiejętności sprawi, że poczujemy się bardziej kompetentni, a samo działanie być może zmotywuje nas do przejęcia odpowiedzialności za sfery naszego życia, które zostały zaniedbane na przykład przez brak czasu.

Plakat

Polecamy stronę Małopolski Pociąg do Kariery

EduLab - „Nowa rzeczywistość – wyzwania rynku pracy w czasach nieprzewidywalnej zmiany

Zapraszamy na konferencję organizowaną wspólnie przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

Pandemia mocno zmieniła rynek pracy. Firmy by zapobiec likwidacji miejsc pracy oraz zachować wymagany dystans społeczny – umożliwiły swoim pracownikom wykonywanie pracy w trybie zdalnym. Rozwiązanie to przyniosło jednak pracownikom i pracodawcom kolejne dylematy. Jak komunikować się z pracownikami i klientami? Jak wspierać pracowników w procesie nagłej zmiany? Jak odnaleźć wewnętrzną motywację w warunkach izolacji i pracy w domu?

Wszyscy zadajemy sobie pytania: czy mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika czy pracodawcy? Jakie kwalifikacje u pracowników są dziś najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Jakie będą – kiedy już skończy się epidemia? Jakich specjalistów poszukują pracodawcy?

Jeśli chcą Państwo być gotowi na zmiany zapraszamy do udziału w konferencji EduLab – „Nowa rzeczywistość – wyzwania rynku pracy w czasach nieprzewidywalnej zmiany”.

Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się w formie online 27.10.2020 r. Rejestracja jest możliwa na stronie: https://www.marr.pl/edulab/

Szczegółowy program wydarzenie w formacie pdf

Infografika o konferencji EDULAB

ARiMR: Dotacje na małe przetwórstwo i RHD

Rolniczy Handel DetalicznyZa dwa tygodnie, 26 października, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny.

Na złożenie dokumentów w tym jesiennym naborze rolnicy będą mieli czas do 24 listopada 2020 r. Oferta pomocy, która finansowana jest z budżetu PROW na lata 2014-2020, skierowana jest do dwóch grup beneficjentów.

Pierwszą stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie do 500 tys. zł.

Druga grupa obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Pomoc, jaką można otrzymać ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”, przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Więcej informacji: www.arimr.gov.pl, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.

III Małopolskie Seminarium Liderów Aktywnych dla Rozwoju

Zapraszamy do udziału w III Małopolskim Seminarium Liderów Aktywnych dla Rozwoju organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w dniach 22-23 październik. Tegorocznym tematem seminarium jest E-lider, E-sołtys, E-obywatel. Seminarium odbędzie się w formie on-line, zapisy trwają do dzisiaj! W drugim dniu seminarium odbędzie się prelekcja " Jak pozytywnie zaistnieć w Internecie czyli kilka słów o promowaniu swojej działalności" Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Pani Ewa Wachowicz. Uczestnicy sesji na żywo otrzymają upominki książkowe z autografem gościa specjalnego.

Rejestracja:  https://app.evenea.pl/event/seminariumliderow/

Dopłaty 2020: ruszyły wypłaty zaliczek

 dopłaty - grafika dekoracyjna

16 października, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 rok oraz zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na realizację tych płatności wynosi 15,5 mld zł.

w 2020 r. wypłacane będą polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie i w przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych PROW - 85 proc.

W tym roku stawki dla poszczególnych dopłat wynoszą:

- jednolita płatność obszarowa: 483,79 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności 

- płatność za zazielenienie: 323,85 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności

- płatność związana do zwierząt:

1) bydło – 326,76 zł za sztukę zwierzęcia gatunku bydło domowe (Bos taurus);

2) krowy – 412,11 zł za sztukę samicy gatunku bydło domowe (Bos taurus);

3) owce – 111,12 zł za sztukę samicy gatunku owca domowa (Ovis aries);

4) kozy – 52,57 zł za sztukę samicy gatunku koza domowa (Capra hircus).

- płatność dla młodego rolnika: 256,62 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności

- płatność dodatkowa: 182,02 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności

- płatność związana do powierzchni upraw:

1) rośliny strączkowe na ziarno:

a) 724,38 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności nieprzekraczającej 75 ha,

b) 362,19 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności przekraczającej 75 ha;

2) rośliny pastewne – 468,05 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności;

3) ziemniaki skrobiowe – 1128,24 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności;

4) buraki cukrowe – 1516,30 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności;

5) pomidory – 2575,02 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności;

6) chmiel – 2072,01 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności;

7) truskawki – 1204,72 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności;

8) len – 492,28 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności;

9) konopie włókniste – 127,16 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności.

- płatność niezwiązana do tytoniu:
1) 3,11 zł na kilogram tytoniu jasnego z grupy odmian Virginia;

2) 2,19 zł na kilogram tytoniu jasnego odmian typu Burley, tytoniu ciemnego suszonego powietrzem oraz tytoniu ciemnego suszonego powietrzem z możliwością dosuszenia i wędzenia.

W pierwszym dniu płatności zaliczkowe zostaną zrealizowane dla ponad 88 tys. rolników w wysokości 549 mln zł, a w ciągu trzech pierwszych dni dla ponad 243 tys. rolników na kwotę 1,546 mld zł.

Przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada 2020 r., a od 1 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

Więcej informacji na portalu internetowym www.arimr.gov.pl oraz pod bezpłatnym numerem infolinii 800 38 00 84

 

Plebiscyt „Eko-Hero Małopolski”,

Szanowni liderzy działań proekologicznych oraz przedsiębiorcy z terenu gminy Stryszów!

Wójt Gminy Stryszów serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w plebiscycie „Eko-Hero Małopolski”, organizowanym przez Gazetę Krakowską. Celem plebiscytu jest docenienie i wyróżnienie małopolskich gmin, firm oraz inicjatyw w zakresie działalności proekologicznej. Partnerem akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Plebiscyt będzie prowadzony w pięciu kategoriach:

- Firma Eko-Hero Lider Ekologii,

- Eko Inicjatywa,

- Gmina Eko-Hero do 15 000 mieszkańców,

- Gmina Eko-Hero od 15 000 do 30 000 mieszkańców,

- Gmina Eko-Hero powyżej 30 000 mieszkańców.

Etap zgłoszeń rozpoczął się 21 września i potrwa do 21 października br.

Wszystkie szczegóły oraz możliwość zgłoszenia do plebiscytu znajdują się na stronie internetowej:

www.gazetakrakowska.pl/ekohero

Projekt pn. MOWES2 - Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Małopolska Zachodnia.

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzi obecnie nabór dokumentów rekrutacyjnych Grup inicjatywnych złożonych z osób fizycznych lub prawnych zainteresowanych pozyskaniem dotacji na utworzenie/przystąpienie do przedsiębiorstwa społecznego (w tym spółdzielni socjalnej).

W ramach realizowanego projektu oferujemy:

- wsparcie finansowe na założenie/ przystąpienie/ zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym dla uczestników projektu w kwocie 21.020,00 zł na każde utworzone miejsce pracy dla osoby zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,

- wsparcie pomostowe finansowe w maksymalnej kwocie 2250,00 zł przez 6 miesięcy na każde utworzone miejsce pracy dla osoby zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,

- kompleksowe szkolenia oraz indywidualne doradztwo przygotowujące do stworzenia biznesplanu oraz założenia i prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego,

- wsparcie pomostowe merytoryczne udzielane zgodnie z indywidualnymi potrzebami po utworzeniu przedsiębiorstwa społecznego mi.in. doradztwo biznesowe, prawne i księgowe.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty z jednym z poniższych Punktów Coworkingu Społecznego:

Spółdzielnia Socjalna OPOKA, 32-310 Olkusz, ul. Żuradzka 3B, tel. 32 307 02 67,

Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A., 32-500 Chrzanów, ul. Grunwaldzka 5, tel. 32 645 19 68

Zapraszamy również na naszą stronę internetową na której znajdą Państwo dodatkowe informacje dotyczące naszych działań w ramach projektu oraz Regulamin rekrutacji i uczestnictwa wraz z załącznikami.

http://es.malopolska.pl/owesy/subregion-zachodni/zakladanie-i-wsparcie-rozwoju-przedsiebiorstwa-spolecznego-1/szkolenia-i-doradztwo-dotacje-na-tworzenie-miejsc-pracy-w-ps

PPK blisko Ciebie

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, PFR oraz PFR Portal PPK zapraszają na konferencję „PPK blisko Ciebie”, dot. funkcjonowania i wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)

Kraków, 30.09.2020 godz. 11:00
Q Hotel Plus

Celem cyklu konferencji wojewódzkich pod nazwą „PPK Blisko Ciebie” jest wsparcie przedsiębiorców w procesie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Szczególnie serdecznie zapraszamy reprezentantów firm (właścicieli, kadrę zarządzającą, przedstawicieli działów HR i finansowych), a także media oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką PPK.

Konferencja realizowana jest przez PFR oraz PFR Portal PPK we współpracy z Wojewodą. Spotkanie obejmuje prezentację najważniejszych założeń Ustawy o PPK, omówienie zasad wdrożenia programu, a także przedstawienie dotychczasowych doświadczeń pracodawców. W planie spotkania przewidziany jest czas na indywidualne konsultacje z Ekspertami Regionalnymi PPK oraz na sesję pytań i odpowiedzi.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Program konferencji oraz formularz rejestracyjny dostępne są na specjalnie dedykowanej wydarzeniu stronie.
W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 konferencje będą prowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i zasad bezpieczeństwa. Przed rejestracją na wydarzenie prosimy o zapoznanie się z naszymi zasadami uczestnictwa w szkoleniach stacjonarnych, które znajdują się tutaj.

ZPS: Z POWER-em na START!

Oś priorytetowa: I. Osoby młode na rynku pracy
Działanie: 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy - projekty konkursowe
Poddziałanie: 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego
 
Społeczna Szkoła Zarządzania i Handlu w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2022 r.  realizuje projekt pod nazwą „Z POWER_em na START!”.
 
Obszar realizacji projektu: województwo małopolskie

  • powiat oświęcimski (gmina Polanka Wielka, Przeciszów);
  • powiat wadowicki (gmina Lanckorona, Mucharz, Spytkowice, Stryszów, Brzeźnica).

 
Celem głównym projektu będzie podniesienie zdolności do podjęcia zatrudnienia 44 os. młodych (24K/20M), w tym os. z niepełnosprawnościami w wieku 15-29 lat, w tym 40 osób biernych zawodowo oraz 4 os. imigranci/imigrantki, reemigranci/reemigrantki z wyłączeniem grupy określonej dla trybu konkursowego w poddziałaniu 1.3.1 zamieszkujących na terenach wiejskich położone poza ZIT, (uczą się lub pracują w rozumieniu KC) w powiecie oświęcimskim lub
wadowickim w okresie od 01.03.2020 do 28.02.2022 r. i bezpośrednio po nim.
 
Wsparcie adresowane jest do 44 os. młodych (24K/20M) w tym 40 osób biernych zawodowo (w tym min. 27 os. z kategorii NEET) oraz 4 osoby to imigranci/imigrantki, reemigranci/reemigrantki (z czego 2 osoby bezrobotne + 2 osoby pracujące). Zgodnie z SZOOP PO WER oraz kryterium dostępu nr 1 UP są to wyłącznie osoby w wieku 15-29 lat, w tym os.z niepełnosprawnościami:
a) bierne zawodowo, w tym w szczególności os., które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu( tzw NEET min. 60% uczestników projektu) zamieszkujących
na terenach wiejskich położonych poza ZIT w pow. oświęcimskim lub wadowickim i/lub
b)imigranci/imigrantki zgodnie z def. zawartą w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze rynku pracy na lata
2014-2020 zam. w rozumieniu KC uczą sie lub pracują w woj. małopolskim i/lub,
c) reemigranci/reemigrantki zgodnie z def. zawartą w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze rynku pracy na lata
2014-2020 zam. w rozumieniu KC uczą się lub pracują w woj. małopolskim
 
W ramach zadań projektowych wszyscy UP zostaną objęci indywidualnym wsparciem dostosowanym do własnych potrzeb.
Cel ten osiągnięty zostanie w wyniku wdrożenia następujących instrumentów:

  1. Diagnoza potrzeb UP oraz pomoc w opracowaniu IPD,
  2. Wsparcie doradcy zawodowego, coacha,
  3. Wsparcie pośrednika pracy przez cały czas realizacji projektu i pomoc w znalezieniu zatrudnienia,
  4. Organizację kursów i staży dla UP,
  5. Wsparcie doradcy w opracowaniu biznes planu i rozpoczęciu działalności gospodarczej,
  6. Wsparcie doradcy po rozpoczęciu działalności gospodarczej w tym pomoc w rozliczeniu dotacji.

Osoby z niepełnosprawnością ruchową w celu rekrutacji proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z biurem projektu.

Kontakt:
Biuro projektu
ul. Stanisławy Leszczyńskiej 7
32-600 Oświęcim
tel. 338475475

adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jesienna akcja szczepienia lisów

Gmina Stryszów zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniach od 24 września do 3 października 2020 roku zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Podobnie jak w ubiegłych latach, szczepienie wykonane będzie za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.
Wszelkie informacje dotyczące szczepienia lisów można uzyskać w WOJEWÓDZKIM INSPEKTORACIE WETERYNARII W KRAKOWIE - tel.: (12) 293-10-00 lub w POWIATOWYM INSPEKTORACIE WETERYNARII W WADOWICACH - tel. (33) 823-34-22.
W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem akcji prosimy o zapoznanie się i zastosowanie niżej wymienionych wskazówek.

Wskazówki dla mieszkańców terenów na których zostaną wyłożone immunoprzynęty do zwalczania wścieklizny u lisów

  • W celu zwalczania wścieklizny u lisów zostanie zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt.
  • Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca.
  • W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie.
  • Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.
  • Prosimy nie dotykać i nie podnosić przynęt.
  • Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.
  • Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.
  • Podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów.
  • Przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów.
  • W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
  • Prosimy o pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny poprzez zastosowanie się do powyższych wskazówek.
    Dziękujemy

Rusza pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19

Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji RolnictwaOd 9 do 30 września 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Wsparcie finansowane jest z PROW na lata 2014-2020.

O przyznanie pomocy mogą ubiegać się rolnicy w przypadku, gdy rolnik lub jego małżonek:

  1. według stanu na dzień 1 marca 2020 r. był posiadaczem co najmniej:
    1. 3 sztuk samców gatunku bydło domowe, których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy
      i nie więcej niż 24 miesiące lub
    2. 3 sztuk krów, samic bydło domowe typu użytkowego mlecznego lub typu użytkowego kombinowanego, których wiek przekraczał 24 miesiące, lub
    3. 10 sztuk samic gatunku owca domowa, których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy, lub
    4. 5 sztuk samic gatunku koza, których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy, lub
    5. 1 sztuki zwierzęcia gatunku świnia i zgłosił urodzenie co najmniej 21 sztuk świń,
      które nastąpiło w okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 maja 2020 r.
      • oraz ten rolnik lub jego małżonek do dnia zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy prowadzi działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli co najmniej jednego z gatunków zwierząt, których był posiadaczem w dniu 1 marca 2020 r., lub
  2. według stanu na dzień 1 marca 2020 r. prowadził produkcję drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1 000 sztuk, lub
  3. według stanu na dzień 1 marca 2020 r. prowadził produkcję:
    1. kurcząt rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1000 sztuk lub
    2. gęsi rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1000 sztuk, lub
    3. indyków rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1000 sztuk
      • oraz w okresie od dnia 15 marca 2020 r. do dnia 15 czerwca 2020 r. dokonał przemieszczenia kurcząt rzeźnych, gęsi rzeźnych lub indyków rzeźnych, lub
  4. w 2020 r. prowadził uprawę roślin ozdobnych w:
    1. szklarniach ogrzewanych o powierzchni uprawy co najmniej 25 m2 lub
    2. tunelach foliowych ogrzewanych o powierzchni uprawy co najmniej 50 m2.

Wsparcie finansowe ma formę jednorazowej płatności ryczałtowej i jest uzależnione od rodzaju i wielkości prowadzonej produkcji rolnej. Maksymalna kwota wsparcia nie może jednak przekroczyć
7 tys. euro. 

Wnioski na formularzu udostępnionym przez Agencję będą przyjmowały biura powiatowe ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną (ePUAP) lub przesyłką pocztową.

Wypłata środków na konto rolnika nastąpi w miesiącu wydania przez kierownika biura powiatowego ARiMR  decyzji o przyznaniu pomocy. Decyzje te będą wydawane w terminie do 75 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.

Więcej informacji: na portalu internetowym - www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii - tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Prezentacja "Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19(1)" w formacie *.pdf 

Rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików z dnia 2 września

Zapraszamy do zapoznania się z rozporządzeniem Wojewody Małopolskiego z dnia 2 września 2020r. (poz. rej. 14/20),  zmieniające rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego grodzkiego oraz ziemskiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego, proszowickiego, tarnowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, wadowickiego i wielickiego

Z treścią dokumentu można się zapoznać  na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Małopolskiego

Nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego

Od 2 września 2020 r. nabór kandydatów do czynnej służby wojskowej realizowany będzie według uproszczonych procedur.

Krótszy proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które już od dziś dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim.

Nabór kandydatów, oprócz tradycyjnego składania wniosków do 86. wojskowych komend uzupełnień dyslokowanych na terenie całego kraju (w Małopolsce: Kraków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Oświęcim, Tarnów) oraz poprzez ePUAP, będzie możliwy poprzez Portal Rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl .

Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR) ma się stawić, aby dopełnić formalności przejść wymagane badania i otrzymać kartę powołania do wybranej czynnej służby wojskowej.

Plakat informujący o kampanii Zostań Żołnierzem

WCR – to miejsce, w którym kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane będą na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową.

Reformie poddano również szkolenie podstawowe, tzw. służbę przygotowawczą. Obecnie będzie trwała 28 dni ćwiczeń praktycznych, poprzedzonych 3. tygodniowymi zajęciami w formie e-lerningu. Pozytywne zaliczenie szkolenia podstawowego zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej i uzyskaniem tytułu żołnierza rezerwy, który pozwala aplikować do zawodowej służby wojskowej.

Do służby przygotowawczej będziemy powoływać dwa razy w miesiącu.

Terminy ćwiczeń:

14 września – 10 października 2020

28 września – 24 października 2020

12 października – 7 listopada 2020

26 października – 21 listopada 2020

9 listopada – 5 grudnia 2020

23 listopada – 19 grudnia 2020

-----

Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego jest jednym z priorytetów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. W 2018 roku szef MON zainaugurował kampanię rekrutacyjną „Zostań Żołnierzem RP”. Żołnierze w tzw. mobilnych zespołach rekrutacyjnych na terenie całej Polski spotykają się z mieszkańcami i opowiadają im o zaletach służby w Wojsku Polskim. Reforma systemu rekrutacji to kolejny element, który wpisuje się w prowadzoną kampanię.

Rusza nabór na dofinansowanie do szkoleń (w formie bonów szkoleniowych) do projektu Kierunek Kariera.

Ilustracja artykułu

Nabór dotyczy osób z wykształceniem policealnym i pomaturalnym (nie dotyczy osób z wykształceniem wyższym licencjat, magisterium, doktorat lub wyżej). Jeśli pracujesz lub uczysz się, masz między 25 a 50 lat, posiadasz dyplom szkoły policealnej lub pomaturalnej, mieszkasz w Małopolsce i posiadasz obywatelstwo polskie lub wizę ten projekt skierowany jest do Ciebie.

Nabór trwa od 1 do 30 września br. Jak zgłosić się do projektu i otrzymać dofinansowanie w formie bonów szkoleniowych?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy na naszej stronie i zapisz się na spotkanie z naszym doradcą. Teraz spotkania odbywają się w formie zdalnej za pośrednictwem komunikatora SKYPE. Po rejestracji doradca zawodowy będzie się z Tobą kontaktował mailowo.

Bilans Kariery opiera się na rozmowie z doradcą zawodowym. Jest to usługa dla każdego, kto chce przyjrzeć się posiadanym przez siebie umiejętnościom, mocnym stronom, również dla osób, które niedawno zaczęły pracę i są dopiero na początku drogi i zdobywania doświadczeń. W Bilansie Kariery istotne są także pasje, zainteresowania, to, czego nauczyliśmy się poza szkołą, kursami czy pracą.

Więcej informacji na temat projektu, Bilansu Kariery i bonów szkoleniowych znajdziesz TUTAJ.

Zasady rekrutacji zamkniętej dla osób z wykształceniem policealnym lub pomaturalnym znajdziesz TUTAJ.

Bezpłatne szkolenia dla pracodawców w zakresie wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)

PFR Portal PPK zaprasza pracodawców, przedstawicieli kadr i działów HR oraz zespoły odpowiedzialne za wdrożenie PPK z województwa małopolskiego na bezpłatne szkolenie:

„Założenia i zasady funkcjonowania programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)”.

Jakie są założenia i zasady funkcjonowania programu PPK? Jak wdrożyć PPK w swojej firmie? Czy każda firma musi mieć PPK? Co to jest instytucja finansowa i jak ją wybrać? Jakie terminy obowiązują przy wprowadzeniu PPK?

Nasi eksperci są do Państwa dyspozycji!

  • Nowy Sącz (Hotel Ibis Styles) w dniu: 17.09.2020 o godz. 10:00
  • Tarnów (Hotel Tarnovia) w dniu: 22.09.2020 o godz. 10:00
  • Kraków (Krakowski Park Technologiczny) w dniu: 30.09.2020 o godz. 10:00

Zapisy:

W związku z ograniczoną ilos cią miejsc decyduje kolejnos c zgłoszen .
Zapisz się na szkolenie otwarte już dziś!
Bądź przygotowany do wdrożenia PPK w swojej firmie!

Strategia Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2021-2027

Starostwo Powiatowe w Wadowicach wspólnie z fundacją „Moderato” przystąpiło do opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2021 – 2027. Dokument wskaże najważniejsze kierunki rozwoju powiatu na najbliższe siedem lat. Będzie on także drogowskazem przy pozyskiwaniu funduszy unijnych czy np. przy przygotowywaniu projektów społecznych służących mieszkańcom Powiatu Wadowickiego.

Chcemy, aby ta strategia była naszym wspólnym – osób bezpośrednio zaangażowanych w jej tworzenie oraz mieszkańców powiatu – dziełem. Żeby tak się stało, potrzebujemy Państwa wsparcia. Stąd nasza prośba o wypełnienie ankiet skierowanych do mieszkańców, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. 

Ze względu na pandemię koronawirusa formularze ankiet dostępne są w formie elektronicznej. Wszystkie ankiety są anonimowe. Ich wypełnienie zajmuje tylko kilka minut. Aktywne będą do 8 września br. Z góry dziękujemy za każdą opinię i każdy pomysł. Zapewniamy, że będą one bardzo cenną wskazówką przy tworzeniu zapisów Strategii Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2021 – 2027.

Poniżej linki do ankiet:

Ankieta dla Mieszkańców: https://tiny.pl/71qdj

Ankieta dla NGO: https://tiny.pl/71qdl

Ankieta dla Przedsiębiorców: https://tiny.pl/71qdp

 

 

Ostatnie dni by złożyć wniosków służący walce z COVID-19

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Oddział Małopolski PFRON przypomina, że od 11 sierpnia 2020 roku do 31 sierpnia 2020 roku można składać wnioski o powierzenie grantów w ramach projektu pn. „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami”, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt przyczyni się do zapewnienia ochrony zdrowia i życia uczestników zajęć prowadzonych przez WTZ oraz w ramach zadań zlecanych przez PFRON, jak i pracowników zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami z niepełnosprawnościami, w sytuacji zagrożenia COVID-19.

Uzyskane w ramach grantu środki można przeznaczyć na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami z niepełnosprawnościami oraz środków dezynfekcyjnych i wyposażenia potrzebnego do ich stosowania, zgodnie z faktycznymi potrzebami. Wysokość grantu będzie uzależniona od deklarowanego okresu wsparcia oraz liczby pracowników, przy stawce dziennej w wysokości 12 zł na pracownika.

Kto może złożyć wniosek?

Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku są:

  • podmioty prowadzące warsztaty terapii zajęciowej;
  • organizacje pozarządowe mające podpisane z PFRON umowy na realizację w 2020 roku zadań zlecanych na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - kierunek pomocy 1 i 2.

UWAGA! Dla każdej umowy dotyczącej prowadzenia warsztatu terapii zajęciowej oraz każdej umowy na realizację w roku 2020 zadań zlecanych należy złożyć ODDZIELNY wniosek.

Jak to zrobić?

To bardzo proste. Należy pobrać oraz wypełnić komputerowo wniosek i w wersji edytowalnej przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pisząc w tytule wiadomości: WNIOSEK. Szczegółowe informacje dotyczące naboru i uczestnictwa w projekcie zostały określone w procedurze dotyczącej realizacji projektu grantowego załączonej poniżej.

Pytania

WTZ

Pytania można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pisząc w tytule wiadomości: PYTANIE. Szczegółowe informacje nt. naboru można uzyskać bezpośrednio w oddziałach PFRON właściwych dla siedziby odbiorcy wsparcia. Dla województwa Małopolskiego:
Oddział Małopolski PFRON,
30-527 Kraków, ul. Na Zjeździe 11
tel. (12) 31 21 400
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dokumenty do pobrania na stronie:

https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/zaczynamy-nabor-wnioskow-sluzacych-walce-z-covid-19/

Projekt Kierunek Kariera - rusza rekrutacja dla osób w wieku 25 - 50 lat posiadających wykształcenie policealne/pomaturalne

Ilustracja artykułu

Od 1 września 2020 r. w ramach Projektu Kierunek Kariera rusza nabór dla osób z wykształceniem policealnym lub pomaturalnym. Na stronie projektu znajduje się informacja na ten temat, bezpośrednio pod linkiem: https://kierunek.pociagdokariery.pl/artykul/Rekrutacja-dla-osob-z-wyksztalceniem-policealnym-lub-pomaturalnym

Zachęcam do zapoznania się z regulaminem naboru, dostępnym tutaj: https://kierunek.pociagdokariery.pl/laravel-filemanager/app/public/shares/Regulamin%20policealne/ZASADY%20ZAMKNI%C4%98TEJ%20REKRUTACJI2020.pdf

Najważniejsze informacje to: nabór odbywa się przez standardowy formularz zgłoszeniowy na https://kierunek.pociagdokariery.pl/ (ZGŁOŚ SIĘ), trwa od 1 września od godz. 10:00 do 30 września do północy lub do wyczerpania 3000 miejsc przeznaczonych dla ludzi z wykształceniem policealnym i pomaturalnym. Rekrutacja nie dotyczy osób z wyższym wykształceniem.

Sadza płonie. Czad zabija. Żyj

Tarnów, dnia 07.08.2020r.

Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną Sadza płonie. Czad zabija. Żyj

Kampania społeczna „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.” jest kontynuacją kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz „Zaproś kominiarza

Celem naszej kampanii społecznej jest, aby z roku na rok z powodzeniem zwiększała się liczba domów z zadbanymi i oczyszczonymi kominami bez zagrożeń, jakie wynikają z zapominania, dlaczego przewody kominowe zgodnie ze swoim przeznaczeniem powinny spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w przepisach techniczno-budowlanych przywołanych w każdej kolejnej Ustawie Prawo Budowlane oraz w przedmiotowych normach budowlanych dotyczących przewodów kominowych i wentylacji.

Przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne w budynku, aby mogły być bezpieczne w użytkowaniu powinny się cechować spełnieniem nw. wymagań dotyczących:

  • ogniotrwałości, nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej biorąc pod uwagę także przewody kominowe wentylacyjne, które w przypadku pożaru w lokalu posłużą do ujścia toksycznych produktów spalania o wysokiej temperaturze, 
  • drożności,
  • prawidłowości przebiegu,
  • wielkości przekroju przewodów kominowych względem ich przeznaczenia, 
  • grubości przegród, 
  • kształtu i wymiarów,
  • stanu powierzchni przewodów kominowych,
  • odporności na destrukcyjne oddziaływanie produktów spalania w przypadku przewodów dymowych i spalinowych,
  • szczelności przewodów kominowych pod kątem ich przeznaczenia,
  • wyposażenia otworów wycierowych i rewizyjnych, 
  • wlotów do przewodów kominowych i ich usytuowania w lokalach/domach, 
  • wylotów przewodów kominowych ponad dachem łącznie z ich usytuowaniem względem ewentualnych nadbudówek i spadzistych połaci dachowych,
  • efektywnej wysokości,
  • prawidłowości ciągu,
  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (przewody dymowe – co najmniej raz na 3 miesiące, przewody spalinowe – co najmniej raz na 6 miesięcy, przewody wentylacyjne – co najmniej raz w rok),
  • warunków eksploatacyjnych, w tym realizacji dopływu powietrza zewnętrznego do lokali/domów, w celu zapewnienia w nich wymaganej wymiany powietrza ze względów bytowych oraz w celu zachowania prawidłowego ciągu kominowego z otworów wywiewnych wentylacji grawitacyjnej i ewentualnych palenisk urządzeń grzewczych pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia, jeżeli znajdują się w lokalu/domu.

Utrzymanie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) w należytym stanie technicznym, aby bezpiecznie i skutecznie spełniały swoją funkcje wymaga dużego zaangażowania i ścisłej współpracy między Właścicielami budynków a kominiarzami wykonującymi na rzecz Właścicieli budynków usługi kominiarskie. Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, jeżeli zajdzie taka potrzeba służy pomocą w nawiązaniu współpracy z wiarygodnymi firmami kominiarskimi, które zapewnią profesjonalną współpracę z Właścicielami budynków.

Z poważaniem

PREZES Zarządu Głównego

Wiesław Zabawa

Oddział Małopolski PFRON informuje o naborze wniosków służących walce z COVID-19

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

WTZOd 11 sierpnia 2020 roku do 31 sierpnia 2020 roku można składać wnioski o powierzenie grantów w ramach projektu pn. „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami”, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt przyczyni się do zapewnienia ochrony zdrowia i życia uczestników zajęć prowadzonych przez WTZ oraz w ramach zadań zlecanych przez PFRON, jak i pracowników zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami z niepełnosprawnościami, w sytuacji zagrożenia COVID-19.

Uzyskane w ramach grantu środki można przeznaczyć na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami z niepełnosprawnościami oraz środków dezynfekcyjnych i wyposażenia potrzebnego do ich stosowania, zgodnie z faktycznymi potrzebami. Wysokość grantu będzie uzależniona od deklarowanego okresu wsparcia oraz liczby pracowników, przy stawce dziennej w wysokości 12 zł na pracownika.

Kto może złożyć wniosek?

Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku są:

  • podmioty prowadzące warsztaty terapii zajęciowej;
  • organizacje pozarządowe mające podpisane z PFRON umowy na realizację w 2020 roku zadań zlecanych na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - kierunek pomocy 1 i 2.

UWAGA! Dla każdej umowy dotyczącej prowadzenia warsztatu terapii zajęciowej oraz każdej umowy na realizację w roku 2020 zadań zlecanych należy złożyć ODDZIELNY wniosek.

Jak to zrobić?

To bardzo proste. Należy pobrać oraz wypełnić komputerowo wniosek i w wersji edytowalnej przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pisząc w tytule wiadomości: WNIOSEK. Szczegółowe informacje dotyczące naboru i uczestnictwa w projekcie zostały określone w procedurze dotyczącej realizacji projektu grantowego załączonej poniżej.

Pytania

Szczegółowe informacje nt. naboru można uzyskać bezpośrednio w oddziałach PFRON właściwych dla siedziby odbiorcy wsparcia. Dla województwa Małopolskiego:
Oddział Małopolski PFRON,
30-527 Kraków, ul. Na Zjeździe 11
tel. (12) 31 21 400
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pytania można również kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pisząc w tytule wiadomości: PYTANIE.

Dokumenty do pobrania na stronie:

https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/zaczynamy-nabor-wnioskow-sluzacych-walce-z-covid-19/

Bezpieczeństwo dzieci na wsi

Gospodarstwo rolne dla wielu dzieci jest domem, miejscem wypoczynku i pracy. Powinniśmy więc stwarzać im bezpieczne warunki pracy i zabawy oraz wyjaśniać, na jakie niebezpieczeństwa są narażone i jak ich unikać, zwłaszcza w okresie wakacji.

Odkrywanie podwórka

Ważnym miejsce w gospodarstwie rolnym jest podwórko dlatego trzeba pamiętać o tym, że musi być zabezpieczone, podobnie jak wnętrze domu. Tu wykonywane są codzienne prace gospodarskie oraz bardzo często bawią się dzieci.

  • Należy zabezpieczyć (np. w zamkniętym pomieszczeniu) wszelkie ostre narzędzia (tj. widły, grabki, kosę) oraz oddzielić miejsca, w którym składowane są luźno ustawione materiały np. drewno.
  • Zadbać o to, żeby maszyny i pojazdy były zawsze zabezpieczone przed dziećmi – najlepiej garażowane, zawsze unieruchomione.
  • Ważne jest, aby na podwórku nie było środków chemicznych (np. nawozów), ani opakowań po nich – powinny być zabezpieczone w pomieszczeniu, do których dzieci nie mają dostępu.
  • Wejścia do pomieszczeń, w których znajdują się niebezpieczne maszyny powinny być zawsze zamknięte, tak by dziecko nie mogło samodzielnie do nich wejść.
  • Jeśli na podwórku znajduje się staw, jeziorko, strumyk i dojście do nich nie jest zabezpieczone ogrodzeniem – zawsze bądź przy dziecku, kiedy bawi się na podwórku. Ważne jest również zabezpieczenie wykopów, dołów na wapno czy zbiorników na szambo.
  • Należy również zabezpieczyć drabiny użytkowane w gospodarstwie – nie opierać ich
    o drzwi, które mogą się otworzyć. Dzieci nie powinny bawić się na drabinie, skakać
    z wysokości.

Wielkie maszyny

Traktor czy kombajn dla niejednego malucha są obiektem westchnień i marzeń. Dlatego tak ważne jest, żeby dziecko nie zostawało samo w pobliżu maszyn rolniczych: każda chwila nieuwagi może sprawić, że Twój mały odkrywca będzie próbował zbliżyć się do interesującej go maszyny. A zabawa w pobliżu maszyn rolniczych jest bardzo niebezpieczna: dziecko w czasie zabawy może wpaść pod koła pojazdu, jak również zostać wciągnięte, jeśli kawałek ubranka zaplącze się w maszynę.

Dlatego też otoczenie maszyn i pojazdów (nawet kiedy nie pracują) powinno być dla Twojego dziecka obszarem zakazanym do zabawy, po którym nie może w żadnym wypadku samodzielnie się poruszać. Twoje dziecko będzie miało jeszcze czas, aby zapoznać się z działaniem tych maszyn – kiedy będzie starsze.

Pamiętajmy także o tym, żeby zawsze zadbać o bezpieczeństwo dziecka, gdy na podwórku uruchamiany jest ciągnik, czy inny pojazd. Do wielu tragedii dochodzi właśnie dlatego, że dziecko, przyzwyczajone do bezpieczeństwa na podwórku, nie zwraca uwagi na otoczenie. Natomiast kierowca pojazdu ma często ograniczone pole widzenia (szczególnie jeśli ciągnik ma naczepę) i nie jest w stanie kontrolować wzrokiem całej przestrzeni np. przy cofaniu. Najlepiej jeśli w czasie pracy pojazdów zadbasz, by dziecko było z Tobą w domu lub trzymało Cię za rękę. Czasami pilnowanie małego dziecka „wzrokiem” nie jest wystarczające – pamiętaj, że maluch może nagle wbiec pod pojazd, aby ratować piłkę, czy kaczuszkę, która podreptała wprost pod koła.

Zwierzęta w zagrodzie

Zwierzęta hodowlane są niezwykle ciekawe dla małych dzieci. Dzieci mogą starać się dotknąć zwierzę: pociągnąć je za ucho, ogon, głowę, mogą krzyczeć z przejęcia i radości. Zwierzęta – szczególnie te przyzwyczajone do obecności dzieci – potrafią być spokojne i cierpliwie znosić dziecięce zachowanie. Jednak może się zdarzyć, że zwierzę się spłoszy, ucieknie, będzie próbować się bronić, czy atakować. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku, bądź zawsze obok niego, gdy zaczyna poznawać zwierzęta.

Prace na polu

Prace na polu, tj. grabienie siana, wykopywanie ziemniaków, koszenie zboża mogą być dla dziecka interesującym doświadczeniem. Pamiętać należy jednak, że nawet jako obserwator maluch może być w niebezpieczeństwie w czasie prac polowych: z powodu obecności pojazdów rolniczych, ostrych narzędzi.

Musimy pamiętać, że dziecko nie zna słowa niebezpieczne, więc ucz i powtarzaj, o tym, co wolno, a czego nie, ale bądź czujny bo zakazany owoc smakuje najlepiej. Wyobraźnia nie zna granic, więc przypomnij sobie swoje dzieciństwo, by zrozumieć pomysły własnego dziecka na zabawy w twoim odczuciu niebezpieczne.

Wykorzystaj wolny czas na poznanie zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Koniecznie zapoznaj się z listą czynności, których dzieci poniżej 16 lat nie mogą wykonywać, gdyż stwarzają zagrożenie:

https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/broszury_prewencja/2015/Chron_dziecko_w_gospodarstwie_rolnym_wykaz_czynnosci_szczegolnie_niebezpiecznych.pdf 

https://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/zaproszenie-dla-dzieci-i-mlodziezy-z-terenow-wiejskich-do-zapoznania-sie-z-materialami-edukacyj/

Szanowni Rolnicy,

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje szereg działań mających na celu uświadomienie najmłodszym jak ważne są zagadnienia bezpieczeństwa. Nie jest inaczej i w tym roku. Zachęcamy Państwa do podnoszenia wiedzy na temat zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym poprzez udział w działaniach prewencyjnych Kasy i prosimy, by motywowali Państwo również Wasze pociechy do udziału w poniższych inicjatywach skierowanych do najmłodszych.

Konkursem, do którego zapraszamy dzieci rolników w wieku 6-14 lat, jest udział w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Wśród najmłodszych, którzy go ukończą i prześlą swoje zgłoszenia rozlosowanych zostanie 100 hulajnóg.

Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy:

  1. zrealizować kurs dostępny pod adresem prewencja.krus.gov.pl i rozwiązać kończący go test;
  2. pobrać certyfikat ukończenia kursu oraz formularz zgłoszeniowy i zapisać dokumenty
    w formacie PDF (przeczytaj instrukcję).

Wszelkie informacje na temat tego konkursu (w tym regulamin, formularz zgłoszenia, zasady przyznawania nagród) znajdziecie Państwo pod adresem https://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/czy-znasz-zasady-bezpiecznego-przebywania-w-gospodarstwie-rolnym-sprawdz-swoja-wiedze-i-wygraj-j/

Kolejnym działaniem jest konkurs na rymowankę „Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję”. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 11-14 lat, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu.

Wszelkie informacje na temat konkursu (w tym regulamin, formularz zgłoszeniowy) znajdziecie Państwo pod adresem: https://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/dobrze-sie-czuje-gdy-o-bezpieczenstwie-rymuje/

Powyżej wykorzystano materiały ze strony internetowej www.krus.gov.pl oraz https://fdds.pl/baza_wiedzy/bezpieczenstwo-dziecka-wsi/.

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Placówką Terenową KRUS w Wadowicach ul. Nadbrzeżna 58, 34-100 Wadowice, tel. 33 823-36-92.

Krystyna Zielińska

Główny specjalista

Placówka Terenowa KRUS
w Wadowicach

Tel. 33 875-04-15

Cudze chwalicie, swoje poznajcie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z jednostkami doradztwa rolniczego realizuje kampanię informacyjną pod nazwą „Cudze chwalicie, swoje poznajcie”, która promuje polskiebazarek.plPolskiebazarek.pl jest odpowiedzią na utrudnienia występujące w dobie koronawirusa z tradycyjnym sposobem sprzedaży produktów -  pomaga w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów przez rolników i producentów żywności z konsumentami.

Można na nim bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży swoich produktów a konsument płaci dokładnie tyle, ile proponuje rolnik - nie ma marży pobieranej przez pośredników.

Rolniku!

Chcesz sprzedać swoje produkty?

  • wejdź na stronę www.polskiebazarek.pl
  • bezpłatnie zarejestruj swoje ogłoszenie
  • zyskaj darmową promocję
  • sprzedawaj swój towar bez udziału pośredników i zarabiaj!

Konsumencie! Chcesz kupić polskie produkty najwyższej jakości?

  • wejdź na stronę www.polskiebazarek.pl
  • poznaj ofertę lokalnych producentów rolnych
  • kupuj produkty rolne bez marży pośredników
  • bezpłatnie zarejestrujesz swoje ogłoszenie,

Odwiedź serwis https://polskiebazarek.pl/

Polskie Bazarek

Druga odsłona letniej kampanii „Fundusze Europejskie dla turystyki. Odkryj Małopolskę na nowo”

Ruszyła druga odsłona letniej kampanii „Fundusze Europejskie dla turystyki. Odkryj Małopolskę na nowo” promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce.

Jeżeli tego lata nie kuszą Cię piaski pustyni, tropikalne plaże czy ekscytujące podróże po bezdrożach to zrób sobie wakacje w Małopolsce. Wszystko, czego szukasz - przygoda, relaks i odpoczynek z dala od utartych szlaków - znajdziesz bliżej, niż myślisz.

Takie rzeczy tylko w Małopolsce

Mówi się, że prawdziwa podróż to nie szukanie nowych lądów, ale nowe spojrzenie na to, co już znamy. Tego wyjątkowego lata mamy okazję znaleźć własne ścieżki i wytyczyć nowe szlaki na turystycznej mapie Małopolski.  Wystarczy zrobić jeden krok, żeby stanąć „oko w oko” z miejscami nieoczywistymi, spoza głównej trasy turystycznej i co ważne realizowanymi ze wsparciem środków unijnych. Mamy niepowtarzalną okazję, by wydobyć na światło dzienne te zakątki naszego regionu, które warto poznać i odwiedzić z uwagi na ich przyrodnicze, kulturowe czy rekreacyjne walory.

Szczegółowe informacje na stronach Funduszy Europejskich w Małopolsce

Plakat promujący kampanię druga odsłona letniej kampanii „Fundusze Europejskie dla turystyki. Odkryj Małopolskę na nowo”

III nabór do projektu “Małopolska Niania 2.0”

Szanowni Państwo, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w związku z realizacją Projektu grantowego “Małopolska Niania 2.0” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, ogłasza nabór do Projektu “Małopolska Niania 2.0”.

Do wzięcia udziału w Projekcie, a tym samym, do skorzystania z możliwości dofinansowania kosztów zatrudnienia niani zapraszamy rodziców dzieci w wieku do lat 3, którzy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem nie mogą podjąć lub utrzymać pracy, jak również rodziców powracających z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Projekt skierowany jest do wszystkich Małopolan, przy czym szczególnie zachęcamy do wzięcia w nim udziału mieszkańców gmin o ograniczonym dostępie do usług opieki nad dziećmi do lat 3.

Wnioski o przyznanie wsparcia na dofinansowanie zatrudnienia niani można składać do 26 sierpnia, do godz. 16.00. Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej

  

Informacje z plakatu
Nabór do projektu trwa: od 08.07.2020 r. do 26.08.2020 r

Wsparcie podstawowe 1 850 zł/mc
Wsparcie podwyższone 2 600 zł/mc 

Poszukujesz opieki  nad dzieckiem do lat 3? Więcej informacji o naborze: www.rops.krakow.pl zakładka: Małopolska Niania 2.0

Weź udział w projekcie Małopolska Niania 2.0 Bluro Projektu. Malopolska Niania 2.0" Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.: 698 897 002 12 422 06 36 w. 23 skype: https://join.skype.com/invite/ JwnpsVZD4UH7 facebook.com/MalopolskaNlanla/ i skorzystaj z dofinansowania kosztów zatrudnienia Niani

MAŁOPOLSKA MYŚLI O NAJMŁODSZYCH www.rops.krakow.pl

Dofinansowanie: Fundusze Europejskie, Program Regionalny Rzeczpospolita Polska, MAŁOPOLSKA, Unia Europejska Europejski Fundusz Spoleczny

Proteza, wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym - złóż wniosek przez SOW!

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychTermin mija 31 sierpnia br. 

Oddział Małopolski PFRON przypomina, że w ramach programu „Aktywny samorząd” do 31 sierpnia br. osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z takich form wsparcia jak np. dofinansowanie kosztów:

  •  zakupu sprzętu elektronicznego,
  •  oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
  •  uzyskania prawa jazdy,
  •  zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  •  utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  •  zapewnienia opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu,
  •  zakupu protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.

 

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy. Rekomendujemy elektroniczne składanie wniosków w systemie SOW.

W celu ułatwienia osobom z niepełnosprawnościami ubiegania się o pomoc w ramach programu "Aktywny samorząd", wnioski o dofinansowanie można składać przez Internet w SOW - Systemie Obsługi Wsparcia - bez wychodzenia z domu, bez barier oraz zbędnych kolejek!

 SOW – System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON

Mając na uwadze bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia, Oddział Małopolski przypomina o możliwości aplikowania o środki PFRON, będące w gestii jednostek samorządowych, za pośrednictwem platformy internetowej SOW. System Obsługi Wsparcia to nowoczesna platforma, za pomocą której osoby z niepełnosprawnościami, a także jednostki działające na rzecz osób niepełnosprawnych mogą elektronicznie składać wnioski dotyczące wsparcia finansowego ze środków PFRON. System pozwala na załatwienie sprawy online na wszystkich etapach - począwszy od wypełnienie wniosku, aż po rozliczenie dofinansowania. Jednocześnie pozwala na sprawną weryfikację wniosków osób indywidualnych i instytucji na etapie przyznawania dofinasowań i co też ważne, badanie skuteczności wydatkowania środków PFRON.

 Korzyści wynikające z skorzystania z SOW to przede wszystkim możliwość uzyskania wsparcia przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej bez wychodzenia z domu! Taka forma aplikowania o środki pozwala również na obniżenie kosztów uzyskania wsparcia (przejazdy, przesyłki i czas), skraca czas oceny wniosku, daje pewność dostarczenia dokumentacji i oczywiście stały dostęp do informacji dotyczącej procesu przyznawania wsparcia.

 

UWAGA! TERMINY

Oddział Małopolski PFRON przypomina, że termin składania wniosków w ramach Modułu I programu „Aktywny samorząd” mija 31 sierpnia 2020 roku.

Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym - wnioski o dofinansowanie do kosztów nauki w roku akademickim 2020/2021 - można składać do 10 października 2020 roku ("Aktywny samorząd" - Moduł II).

 

KONTAKT

Zachęcamy do skorzystania z możliwości składania wniosków bez wychodzenia z domu a  także do kontaktu z  bezpłatną infolinią po numerem 800 889 777. Najważniejsze informacje można tez uzyskać na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących SOW lub programu ”Aktywny samorząd” Oddział Małopolski PFRON zaprasza na konsultacje telefoniczne w dniach 12-13 sierpnia br. w godz. od 9:00 do 14:00. Pytania można również przysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem SOW w tytule.

 

Fundusze Europejskie dla turystyki. Odkryj Małopolskę na nowo

Grafika promująca Fundusze Europejskie w Małopolsce

„Fundusze Europejskie dla turystyki. Odkryj Małopolskę na nowo” - to hasło pierwszej odsłony, letniej kampanii billboardowej promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce.

Celem kampanii jest dotarcie do mieszkańców regionu z informacją nt. oferty turystycznej, stworzonej na bazie projektów dofinansowanych ze środków unijnych oraz zachęcenie ich do letnich wędrówek i odkrywania Małopolski na nowo. Jest to jeden z elementów długofalowej strategii promocyjnej Funduszy Europejskich realizowanej przez Województwo Małopolskie i zarazem kolejny etap działań promujących rolę, jaką, odgrywają środki unijne w walce z  COVID-19 w regionie. W maju zrealizowano kampanię pokazującą, jak środki unijne pomogły małopolskim szpitalom i służbom ratowniczym w walce z pandemią.

Więcej informacji o kampanii na a stronach internetowych FE oraz profilu na Facebooku

150 tys. zł premii dla młodego rolnika – nabór wniosków przedłużony

Trwający od 3 czerwca 2020 r. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników” został przedłużony. Młodzi rolnicy mogą je składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 17 sierpnia.

To już 6. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników”. Wsparcie jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu. Ze względu na popularność programu, ARiMR przedłużyła tegoroczną kampanię - młodzi rolnicy będą mieli dodatkowe dwa tygodnie na dopełnienie formalności. Oddziały regionalne Agencji będą przyjmowały wnioski do 17 sierpnia.

Szczegółowe informacje o naborze na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Krakowie zaprasza właścicieli lasów prywatnych na szkolenie e-learningowe pn. „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w ramach poddziałania 8.5 PROW 2014-2020”, które odbędzie się w terminie 3 sierpnia – 11 września 2020 r.

Do udziału w szkoleniu zapraszamy właścicieli lasów prywatnych. Rekrutacja na szkolenie prowadzona jest w sposób ciągły (także w trakcie szkolenia) od 31.07.2020 r. do 14.08.2020 r Osoby zainteresowane uczestnictwem w szkoleniu prosimy o przesłanie karty zgłoszenia uczestnictwa mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegółowe informacje oraz karty zgłoszenia na stronie CDR w Brwinowie

Niech to będzie nasza wspólna strategia!

Starostwo Powiatowe w Wadowicach wspólnie z fundacją „Moderato” przystąpiło do opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2021 – 2027. Dokument wskaże najważniejsze kierunki rozwoju naszego powiatu na najbliższe siedem lat. Będzie on także drogowskazem przy pozyskiwaniu funduszy unijnych czy np. przy przygotowywaniu projektów społecznych służących mieszkańcom Powiatu Wadowickiego.

Celem jest aby strategia była wspólnym – osób bezpośrednio zaangażowanych w jej tworzenie oraz mieszkańców powiatu – dziełem. Potrzeba aktywności mieszkańców powiatu. Wypełniajcie ankiety dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Szczegółowe informacja dotyczące strategii na stronie Starostwa Powiatowego

Ankieta dla Mieszkańców
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeg4iSM0WiP3Z52qKy2sTDdddymZEpJhdHg0Eo4u_HzhkGNAg/viewform

Ankieta dla NGO
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfUajBbZdw1S5WgeNQI9ZpiH4shfM-tbkAJywc4_BbDfoEUSw/viewform

Ankieta dla Przedsiębiorców
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQupmGn0s1kj7wt6M7U-ITAb8o-UG9H-k0DvkXQ12IeWNMBg/viewform

Ważny jest każdy głos Z góry dziękujemy za każdą opinię i każdy pomysł 

 

Zachęcamy do udziału w konkursie pt. "Koło ARiMR - w sercu wsi"

Małopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich z Małopolski i zarejestrowanych w ARiMR.

Konkurs polega na nakręceniu krótkiego filmu (od 3 do 5 min.) obrazującego sposoby wykorzystania przez KGW otrzymanej z ARiMR pomocy finansowej.
Zgłoszenia do 16 października 2020.

Szkolenie e-learningowe pn.: „Fundusz sołecki jako narzędzie aktywizacji wsi”

Logo Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w KrakowieCentrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza sołtysów, rady sołeckie, radnych, pracowników UG, członków KGW i OSP oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców obszarów wiejskich na bezpłatne szkolenie e-learningowe pod nazwą: „Fundusz sołecki jako narzędzie aktywizacji wsi”.

Szkolenie odbędzie się w terminie od 14 sierpnia do 30 września 2020 roku na platformie e-learningowej www.cdrkursy.pl.

Fundusz sołecki to jedyne rozwiązanie, w ramach którego o części budżetu gminy decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectwa. Środki z funduszu sołeckiego dają możliwość podniesienia jakości życia na wsi. Proces wyodrębniania funduszu sołeckiego pozwala poprawić relacje pomiędzy radą gminy, wójtem a mieszkańcami sołectwa i sołtysem. Celem szkolenia jest wyposażenie uczestników w wiedzę potrzebną do wykorzystania funduszu sołeckiego w procesach rozwoju lokalnego.

Szczegółowe informacje o szkoleniu na stronach Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie 

Konsultacje społeczne projektu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego

Szanowni Mieszkańcy!

W związku z pismem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Pana Tomasza Urynowicz, informujemy o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego obejmującego strefy: Aglomeracja Krakowska, miasto Tarnów, strefa małopolska.

Uwagi i wnioski do projektu Programu można składać w terminie do 27 lipca 2020 r. poprzez formularz dostępny pod adresem: www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje, pisemnie na adres: Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska UMWM.

Projekt Programu dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w dziale Konsultacje Projektów oraz pod adresem www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje, a ponadto jest wyłożony do wglądu w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, p. 253, ul. Racławicka 56 w Krakowie, w godz. 8:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Małopolskiego.

ROZPORZĄDZENIE (nr poz. rej. 10/20) WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików

Prosimy o zapoznanie się z treścią ROZPORZĄDZENIA (nr poz. rej. 10/20) WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego grodzkiego oraz ziemskiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego, proszowickiego, tarnowskiego grodzkiego oraz ziemskiego, wadowickiego i wielickiego

Treść rozporządzenia dostępna w formacie *.pdf 

„Bitwa o wozy” – MSWiA sfinansuje wozy strażackie dla gmin o najwyższej frekwencji wyborczej

Infografika o akcji na największą frekwencję wyborczą

W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. 16 takich pojazdów sfinansuje w całości MSWiA. O profrekwencyjnej inicjatywie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowali na sobotniej (20 czerwca br.) konferencji prasowej wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Szczegóły akcji: https://www.gov.pl/web/mswia/bitwa-o-wozy--mswia-sfinansuje-wozy-strazackie-dla-gmin-o-najwyzszej-frekwencji-wyborczej

Pomoc PFRON dla zakładów aktywności zawodowej. Przykład z Konar w Małopolsce

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychRekompensaty za okres przestoju w działalności ZAZ-u lub zmniejszenia przychodu z tej działalności oraz możliwość częściowego wykorzystania środków Zakładowego Funduszu Aktywności na wynagrodzenia dla pracowników czy zaspokojenie ich potrzeb bytowych – to nowe rozwiązania podejmowane w celu utrzymania stanowisk pracy. W ten sposób Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych reaguje na trudną sytuację wywołaną pandemią koronawirusa.

Ochrona miejsc pracy, zapewnienie ciągłości zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych są stałą troską Funduszu – zapewnia prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz. – Zakłady aktywności zawodowej spełniają ważną rolę i są potrzebne na rynku pracy, dlatego uruchomiliśmy nowe mechanizmy wspierające ich funkcjonowanie.

Jak są wdrażane te rozwiązania i jakie efekty przynoszą, pokazuje przykład Zakładu Aktywności Zawodowej w podkrakowskich Konarach, który otrzymał już rekompensatę wynagrodzenia wypłaconego niepełnosprawnym pracownikom.

Profil działalności konarskiego ZAZ-u, utworzonego przez Konwent Bonifratrów w maju 2004 roku, jest ściśle związany z pracą w 36-hektarowym gospodarstwie rolnym. Obecnie w trzech działach: hodowlanym, pszczelarskim oraz ogrodniczym – usług i handlu, pracuje 41 osób z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Zapytaliśmy Marka Krobickiego – prezesa Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej o to, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na działalność zakładu oraz na zatrudnione w nim osoby z niepełnosprawnościami. Poprosiliśmy również o komentarz dotyczący rekompensaty wypłaconego wynagrodzenia pracownikom niepełnosprawnym.

Zakład Aktywności Zawodowej w Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej z dnia na dzień musiał zmierzyć się ze skutkami epidemii, tak samo jak wszyscy przedsiębiorcy. Wprawdzie sytuacja ZAZ-ów jest nieco inna, bo poza dofinansowaniami do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników otrzymują z PFRON również środki na pokrycie kosztów rehabilitacji zawodowej i społecznej. Jednak część kosztów muszą pokryć z działalności odpłatnej – mówi Marek Krobicki.

Dla utrzymania płynności finansowej, w tym na wypłatę pensji dla 41 pracowników, zakład musi co miesiąc wypracować ok. 30 tys. zł. W obliczu pandemii, która wymusiła wstrzymanie odpłatnej działalności, w tym usług hippicznych i sprzedaży produktów, stało się to niemożliwe. Tym bardziej że ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pracowników zaprzestano także innych prac, które wiązały się z planowanym przychodem. Trzeba było podjąć decyzje pozwalające zapewnić poczucie bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom. Pracownicy korzystali z urlopów wypoczynkowych, ale mieli zapewnione zdalne wsparcie terapeutów i psychologa. Na początku maja, z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych, rozpoczął się powolny powrót do aktywności. Nie zniknęły jednak obawy o przyszłość i uzasadniona troska o utrzymanie miejsc pracy dla załogi konarskiego ZAZ-u.

Informacje z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozwoliły z nadzieją oczekiwać jutra. Tak relacjonuje to prezes Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej:

Pierwsze sygnały mówiły, że utrzymane będzie finansowanie zgodnie z umowami, następnie, że będzie zwiększana kwota refundacji PFRON w wypłatach dla pracowników z niepełnosprawnościami (to szczególnie istotne przy wzroście w tym roku płacy minimalnej), a dalej – że można będzie wnioskować do PFRON o rekompensatę utraconych przychodów na pokrycie części wynagrodzeń. I dodaje, że z tego rozwiązania ZAZ w Konarach już skorzystał – W toku bardzo otwartej i merytorycznej współpracy z Oddziałem Małopolskim PFRON, uzyskaliśmy już rekompensatę za marzec i kwiecień. Również ostatni wniosek o refundację wynagrodzeń w systemie SODiR został złożony w oparciu o wprowadzone tarczą wyższe kwoty refundacyjne.

Do Biura PFRON w Warszawie skierowano także wniosek o możliwość wydatkowania 20 proc. z Zakładowego Funduszu Aktywności (ZFA) na potrzeby płacowe i ochronę stanowisk pracy. Takie rozwiązanie, powszechnie postulowane przez pracodawców z chronionego rynku pracy, pozwoli przezwyciężyć trudności i jest bardzo pozytywnie oceniane przez środowisko. Do PFRON wpłynęło już niemal sto wniosków o uruchomienie środków, które pomogą ochronić miejsca pracy osób z niepełnosprawnościami.

Mamy zamiar aktywnie się z tym zmierzyć i choć z pewnością łatwo nie będzie, wykorzystać wszelkie potencjały ZAZ i możliwości zewnętrzne. Jesteśmy to winni naszym pracownikom i ich rodzinom – deklaruje Marek Krobicki.

Jeśli determinacja wszystkich podmiotów prowadzących ZAZ-y, chęć działania i szukania nowych sposobów na przeciwstawienie się negatywnym skutkom pandemii będą równe tym, jakie już stały się faktem w placówce w Konarach, to można nie tracić wiary w życzliwe zaangażowanie i solidarność z osobami niepełnosprawnymi.

***

W Polsce działają 123 zakłady aktywności zawodowej, które zatrudniają 5 358 niepełnosprawnych pracowników. Zakłady w ok. 80 proc. są finansowane ze środków PFRON. Środki te, mimo zawieszenia bądź ograniczenia działalności w okresie epidemii są przekazywane w pełnej wysokości. W 2019 roku PFRON przekazał ZAZ-om ponad 184 mln złotych, w tym ponad 123 mln zł na zadania związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz blisko 61 mln zł na dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

 

Ostatnie dni na dopłaty – ARiMR zaprasza na dodatkowe dyżury

Już tylko do 15 czerwca można złożyć wniosek o dopłaty za 2020 rok. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, ARiMR pracować będzie także w sobotę oraz dłużej niż zwykle w poniedziałek.
W całym kraju biura powiatowe ARIMR otwarte będą w sobotę 13 czerwca, od godz. 07.30 do godz. 15.30, a w ostatni dzień składania wniosków – poniedziałek 15 czerwca – od 7:30 do godz. 22.00.
Rolnicy będą mogli otrzymać w placówkach ARiMR niezbędne wsparcie techniczne przy wypełnianiu wniosku.

Szczegóły: https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/doplaty-2020-biura-powiatowe-otwarte-dluzej.html?fbclid=IwAR0KjvAH7K4FxOGzGH-xQrJFJVseBZNE64HwzylPaCNNqsiPVw-wtzbjGiU

Dla rolników: w ARiMR od kilkunastu tysięcy do nawet miliona złotych

Dla rolników młodszych i starszych; z większymi i mniejszymi gospodarstwami; na inwestycje w rozwój lub podniesienie po klęskach i zabezpieczenie przed kolejnymi; na nawadnianie i zalesianie; dla tych, co indywidualnie i tych co wolą grupą - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje teraz różnorakie możliwości skorzystania z rolniczych funduszy.

Mała i duża modernizacja

Do programów najpopularniejszych wśród małopolskich rolników należy modernizacja gospodarstw rolnych oraz restrukturyzacja małych gospodarstw. Do 30 czerwca można ubiegać się o pomoc na zakup maszyn rolniczych, inwestycje poprawiające efektywność produkcji czy zabezpieczające przed suszą. Małe gospodarstwo może liczyć na premie w wysokości 60 tys. zł, duże nawet na pół miliona. Te, które zdecyduję się zainwestować w nawodnienie, otrzymają maksymalnie 100 tys. zł. Z wnioskiem muszą zdążyć do 20 lipca..

A może zalesić?

W ramach poddziałania wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych, rolnik może ubiegać się o pomoc w formie 3 premii: wsparcia na zalesienie, premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej.

Pieniądze na zalesienie to jednorazowa, zryczałtowana płatność z tytułu poniesionych kosztów wykonania zalesienia oraz ewentualnego jego ogrodzenia lub ewentualnego zabezpieczenia drzewek. Może wynieść nawet 13 tys. zł do hektara.

150 tys. dla młodych

Od 3 czerwca, rusza nabór wniosków o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Mogą oni otrzymać 150 tys. zł wsparcia. ARiMR będzie przyjmować wnioski do 1 sierpnia.
W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 7 tys.

Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu – nie tylko pozwala zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również, w dłuższej perspektywie czasowej, na jej zwiększenie, stąd rosnąca popularność tego programu. – Z roku na rok zauważamy coraz większe zainteresowanie tym rodzajem wsparcia – mówi Adam Ślusarczyk dyrektor małopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie mogą otrzymać osoby, które m. in.:

- w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat;
- posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy);
- posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha;
- rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
- posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro;
- przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Środki będą wypłacane
w dwóch ratach:

- 120 tys. zł – na wniosek o płatność, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków;
- 30 tys. zł – po realizacji biznesplanu.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Można je będzie składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.

Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl

 

Zmiana rozporządzenia dot. odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń

W ślad za informacją uzyskaną od Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Wadowicach, Urząd Gminy Stryszów pragnie poinformować, iż w dniu 18 maja br. Wojewoda Małopolski wydał Rozporządzenie zmieniające Rozporządzenie z dnia 22 stycznia 2020 r., dot. odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie m.in. powiatu wadowickiego.

Treść w/w rozporządzenia 

#KupujŚwiadomie

Logo Produkt PolskiKupuj świadomie❗️Wybieraj PRODUKT POLSKI

Liczymy na Wasze wsparcie. Razem pokonamy epidemię, razem uratujemy naszą gospodarkę i miejsca pracy

✅Podczas codziennych zakupów kierujmy się patriotyzmem konsumenckim. Wybierajmy świadomie polskie produkty. W ten sposób przyczynimy się do uratowania miejsc pracy.
✅Polski produkt w Twoim koszyku to zysk dla rodzimych firm i wsparcie lokalnych budżetów.

Epidemia koronawirusa będzie miała negatywne skutki dla gospodarki. Razem możemy wesprzeć polskich przedsiębiorców i rolników❗️ Dziś jest szczególny czas, kiedy wspólnie możemy zrobić tak dużo.

Twój wybór ma ogromne znaczenie!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

 

ARiMR ogłoszenia

  1. Dopłaty 2020: Ostateczny termin składania oświadczeń mija 8 czerwca

  2. ARiMR: „Modernizacja (obszar D)” i „Restrukturyzacja małych gospodarstw” do 30 czerwca

 

Dopłaty 2020: Ostateczny termin składania oświadczeń mija 8 czerwca

Rolnicy posiadający mniej niż 10 ha gruntów ornych również w tym roku mogą złożyć, zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020, oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. Ostatnim dniem na złożenie oświadczenia w tegorocznym naborze będzie poniedziałek, 8 czerwca. To efekt wejścia w życie znowelizowanej ustawy o COVID-19, która przywraca bieg terminów.

W tym roku po raz kolejny rolnicy starający się o dopłaty bezpośrednie lub obszarowe mogą skorzystać z ułatwienia jakim jest możliwość złożenia oświadczenia potwierdzającego brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2019 r. Złożenie oświadczenia jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności na rok 2020. Tegoroczna kampania rozpoczęła się 1 marca, jednak w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, od 31 marca zawieszony został bieg terminów.

16 maja weszły w życie przepisy przywracające bieg terminów, a co za tym idzie, zawieszony wcześniej termin na złożenie oświadczeń zostaje przywrócony. Ostatnim dniem na skuteczne złożenie oświadczenia będzie poniedziałek, 8 czerwca 2020 r.

Oświadczenia mogą składać rolnicy, którzy zadeklarowali we wniosku złożonym w 2019 r. powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha, potwierdzają brak zmian, chcą ubiegać się o te same płatności i w roku minionym wnioskowali wyłącznie o:

  • jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec i płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu;
  • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020);
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
  • premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Rolnicy, którzy nie złożą w przewidzianym terminie oświadczenia potwierdzającego brak zmian, mogą złożyć wniosek o przyznanie płatności, zarówno przez aplikacje eWniosekPlus, jak i w wersji papierowej. Termin składania wniosków upływa 15 czerwca 2020 r.

ARiMR: „Modernizacja (obszar D)” i „Restrukturyzacja małych gospodarstw” do 30 czerwca

O miesiąc, do 30 czerwca 2020 r., został wydłużony termin składania wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D i „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Pierwotnie nabór wniosków ogłoszony był do 29 maja.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów przedłużone zostały terminy składania wniosków na działania „Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D)” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw” – poinformował Tomasz Nowakowski, Prezes ARiMR.

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o środki w ramach tych dwóch popularnych naborów mają czas
na złożenie wniosków do 30 czerwca 2020 r.

Modernizacja w obszarze D to działanie skierowane do rolników posiadających gospodarstwa o wielkości ekonomicznej od 13 tys. do 200 tys. euro. O wsparcie może ubiegać się wspólnie kilku rolników. W tym przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego ze wspólnie wnioskujących rolników osiągać wartość co najmniej 13 tys. euro.

Przyznawane w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych wsparcie ma formę dofinansowania poniesionych na realizację inwestycji kosztów kwalifikowanych. Standardowo jest to 50%.
Tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik, lub gdy wniosek składa wspólnie kilku rolników poziom wsparcia może być wyższy i wynieść 60%. Maksymalna kwota dofinansowania
to 500 tys. zł, przy czym dla inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową czy modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, rolnik może otrzymać do 200 tys. zł.

W ramach „Restrukturyzacji” o wsparcie finansowe może starać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa nie może przekraczać 13 tys. euro. Wsparcie na rozwój małych gospodarstw to 60 tys. zł bezzwrotnej premii wypłacanej w dwóch ratach: 80 proc. (48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, a 20 proc. (12 tys. zł) po prawidłowej realizacji biznesplanu.

Dotację można przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. otrzymanej premii należy wydać na inwestycje w środki trwałe.

W obu naborach wnioski o przyznanie pomocy należy dostarczać do oddziałów regionalnych ARiMR. Można je złożyć w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej. Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji.

Do 20 maja o wsparcie na „Modernizację w obszarze D” wnioskowało 554 rolników, a dla poddziałania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” wpłynęło blisko 1000 wniosków.

Problem nielegalnego składowania odpadów.

Z uwagi na zaobserwowane na terytorium Polski  zjawisko powstawania nielegalnych  miejsc magazynowania odpadów oraz nielegalnych transportów odpadów, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie zwraca się z prośbą o zainteresowanie problemem oraz zwrócenie szczególnej uwagi na możliwość powstawania nielegalnych miejsc magazynowania odpadów. W razie dostrzeżenia nieprawidłowości, apeluje się o zgłoszenie powyższych działań do właściwych miejscowo organów samorządowych. Najczęściej wybieranymi miejscami porzucenia odpadów, są tereny o dużych powierzchniach, niezamieszkałe lub opuszczone.

Ponadto, Gmina Stryszów apeluje do właścicieli nieruchomości o zagrożeniu związanym z porzuceniem odpadów na terenie będącym ich własnością. Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku niezidentyfikowania sprawcy porzucenia odpadów lub jego niewypłacalności, koszty utylizacji odpadów ponosi właściciel posesji.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: http://krakow.pios.gov.pl/2020/05/20/informacja-dotyczaca-nielegalnych-miejsc-magazynowania-odpadow-oraz-nielegalnych-transportow-odpadow/

Wiosenne szczepienie lisów w dniach od 18 maja do 7 czerwca 2020 r.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniach 18.05.2020 r. – 7.06.2020 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.
Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę, która zostanie rozrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.
Biorąc powyższe pod uwagę, zaleca się :

  1. nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
  2. kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
  3. nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzieli Powiatowy Inspektoraty Weterynarii w Wadowicach, tel. (33) 823-34-22. 

WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE IMMUNOPRZYNĘTY DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW

  • W celu zwalczania wścieklizny u lisów zostanie zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt.
  • Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca.
  • W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie.
  • Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.
  • Prosimy nie dotykać i nie podnosić przynęt.
  • Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych
    zwierząt wolno żyjących.
  • Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.
  • Podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów.
  • Przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów.
  • W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Prosimy o pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny poprzez zastosowanie się do powyższych wskazówek.
Dziękujemy