Primus inter pares

Primus inter pares
Złota Czternastka Szkoły - kwietniowa uroczystość w murach gimnazjum w Zakrzowie

Choć za oknem wiosna niespieszna, to wiosenne podmuchy wiatru zrobiły swoje i bez większego kłopotu wkroczyły do literackiej kawiarenki otwartej w zakrzowskim gimnazjum, gdzie obcując z poezją, poczuć można było już wręcz „wiosnę majową” z burzą uczuć, zapachem bzów, bo też od filozoficznej zadumy nad życiem , jego radościami i balastem codzienności, wszystkim tym, co ogranicza , ale i rozwija, rozpoczęła się szkolna uroczystość Primus inter pares AD 2008.

Odsłona siódma.
Tym razem dla orłów były orły!
Zaproszonych gości, wśród których znaleźli się rodzice wyróżnionych uczniów, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, przewodnicząca Rady Rodziców, powitała serdecznie pani dyrektor mgr Janina Paszta. Zawsze staramy się, aby statuetki były piękne, symboliczne, niepowtarzalne, bo nieprzypadkowo niektórzy uczniowie tytuł Primus inter pares otrzymują po raz trzeci. Nieprzypadkowo w tym roku są to też orły. Dla Was moje orły, Nasze orły są właśnie te orły - podkreślała pani dyrektor.
Najlepsze wyniki w nauce wśród nagrodzonych osiągnęła Monika Śpiewla. Jako pierwsza odebrała z rąk wójta mgra Jana Wacławskiego statuetkę Primus inter pares, a rodzice otrzymali okolicznościowy list gratulacyjny. Monika jest tegoroczną finalistką olimpiady z języka niemieckiego, uczennicą klasy drugiej,wierzymy , że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i w przyszłym roku zdobędzie tytuł laureata, czego jej i jej nauczycielce mgr Beacie Mirosze, zarazem wychowawczyni oraz rodzicom serdecznie życzymy.

Człowieczy los jest zwyczajnym szarym dniem, człowieczy los niesie trudy, żal i łzy...

W tym roku w gronie wyróżnionych znalazło się też dwoje dzieci Państwa Gałuszków, Katarzyna z klasy pierwszej i Krzysiu z klasy drugiej, który ze względu na stan zdrowia uczy się w domu. W piątkowe popołudnie mogliśmy się cieszyć jego obecnością w szkole i mogliśmy powtórzyć za panią dyrektor , że jest wielką radością naszej szkoły, że cieszymy się, że jest naszym uczniem , że możemy być Jego nauczycielami, bo jest wspaniałym, dzielnym człowiekiem.

Non scholae sed vitae discimus

Niełatwo zostaje się Pierwszym wśród równych ... My nauczyciele naprawdę wiemy, że to nie tylko talent, ale i umiejętność dokonania wyboru, często też rezygnacja z przyjemności na rzecz obowiązku. W końcu ciężka , mozolna praca decydują o sukcesie. Bardzo się cieszymy, że mamy do czynienia z mądrymi i świadomymi młodymi ludźmi, którzy wierzą, że nauka to inwestycja w przyszłość, że się opłaca, że uczą się dla siebie ku wielkiej satysfakcji swoich rodziców i nas nauczycieli.
Pani dyrektor złożyła wyrazy uznania i szacunku rodzicom nagrodzonych uczniów za trud włożony w proces wychowania,za troskę w oczach, za obecność, za miłość, dobry klimat w rodzinach, za wspomaganie swoich pociech w ich dążeniach i zamierzeniach edukacyjnych, bo , jak stwierdziła, Trzeba kochać i wymagać.
Tych łez nie należy się wstydzić, bo to są łzy życia, które składa się z wielu dróg : krętych, prostych, umaszczonych, ukwieconych , nazwijmy to sobie, jak chcemy, różnymi znakami drogowymi. Państwa dzieci wybrały drogę pracy, wytrwałości i miłości, bo tej drogi uczycie je Państwo na co dzień - powiedziała pani wizytator mgr Renata Sopicka, by po chwili dodać jeszcze : Jestem zaszczycona,że mogę nadzorować Gminę Stryszów. Dziękuję, że zobaczyłam uroczystość na wysokim poziomie.

Wójt gminy stwierdził, że kronika osiągnięć Gimnazjum w Zakrzowie jest bogata. Przywołał niedawny sukces - zdobycie prestiżowego tytułu "Szkoła Jagiellońska" przez gimnazjum. Życzył sobie i innym, by grupa gimnazjalistów odbierających "Orły 2009" była równie liczna, jak ta tegoroczna, chociaż miałoby to nawet zburzyć wizerunek matematyki jako nauki ścisłej, bo - jak powiedział - W Gimnazjum W Zakrzowie dziesięć wcale nie równa dziesięć, ale czternaście.
Podczas siódmej gali konkursu Primus ... statuetki prymusów otrzymało 14 najlepszych uczniów szkoły. Nagroda ma promować talenty, motywować najzdolniejszych. To szlachetna rywalizacja. Wyróżnienie przyznawane jest za wyniki w nauce, wzorową postawę oraz aktywność młodzieży. W tym roku nagrodzeni zostali gimnazjaliści, których średnia ocen wynosi od 5,0 do 5,23.Tytuł uzyskali: Monika Śpiewla, Aneta Pilch, Marzena Kolasa, Mirosław Płonka, Dawid Talaga, Karolina Kozik, Paweł Wicher, Aneta Wcisło, Anna Mirocha, Joanna Odrowąż, Ewelina Chmielarz. Katarzyna Gałuszka, Aleksander Mruczek, Krzysztof Gałuszka.
Do ścisłego grona zaliczyć można m.in. Annę Mirochę, laureatkę olimpiady z języka polskiego. Przed uczennicą otworem stoją wszystkie drzwi szkół ponadgimnazjalnych.
Renata Szafraniec