Wychowanie komunikacyjne w Gminie Stryszów

 

 

Trzy szkoły podstawowe z terenu gminy Stryszów wzbogaciły się o wyposażenie w sprzęt służący do wychowania komunikacyjnego. Uczniowie z Dąbrówki będą poznawać przepisy ruchu drogowego w miasteczku drogowym. Elementy symulujące ulice i skrzyżowania wraz ze znakami drogowymi i przeszkodami pozwalają na praktyczne ćwiczenia, szczególnie dla rowerzystów przygotowujących się do zdobycia karty rowerowej. Miasteczko ruchu drogowego może być wykorzystane zarówno w hali, jaki i na boiskach przyszkolnych. Natomiast dzieci ze szkół w Łękawicy i Stryszowie dzięki zakupionym fantomom będą zapoznawać się z podstawami ratownictwa medycznego. Wszystkim uczniom takie formy zajęć przypadły do gustu.
Opinie uczniów:
Nasze nowe miasteczko ruchu drogowego jest bardzo fajne. Lubię, kiedy uczymy się przepisów w tym miasteczku. Wówczas niektórzy koledzy są policjantami i sprawdzają czy dobrze jeździmy po drodze i czy znamy znaki drogowe - mówi Janek Wojtan uczeń kl. IV.
Mnie w naszym miasteczku podoba się to, że możemy ułożyć prawdziwe skrzyżowania, przejścia dla pieszych i jezdnię. Na zajęciach poznajemy znaki i zasady poruszania się po drogach. Myślę, że ćwicząc w miasteczku dobrze zdam egzamin na kartę rowerową - stwierdza Dawid Pękala uczeń kl. IV.
Na zakup wyposażenia dla tych trzech szkół dotację przekazało PZU S.A.. Pomoce te wpłyną na podniesienie atrakcyjności prowadzonych zajęć w zakresie wychowania komunikacyjnego, ułatwią prowadzenie nauki udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie będą mogli wiedzę teoretyczną zastosować w praktyce, co w bezpośredni sposób wpłynie na wzrost ich bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
W listopadzie bieżącego roku Państwowy Zakład Ubezpieczeń S.A. przeprowadził dużą akcję przekazywani środków finansowych dla placówek oświatowych na działania prewencyjne w zakresie wyposażenia komunikacyjnego w trzech powiatach: wadowickim, suskim i oświęcimskim. Łącznie przekazano dotację dla około 70 szkół ubezpieczonych w naszej firmie. Celem przeprowadzonej akcji jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży poprzez edukację i praktyczne ćwiczenia, co w konsekwencji powinno spowodować zmniejszenie liczby wypadków na drogach. Szczególnie ukierunkowani jesteśmy na najmłodszych, którzy poprzez wychowanie komunikacyjne podejmować będą później rozważne i świadome decyzje nie tylko na drodze, ale również w życiu codziennym - mówi Dyrektor Inspektoratu PZU S.A. w Oświęcimiu Tomasz Żak.
Wychowanie komunikacyjne dzieci rozpoczyna się już w przedszkolu. Treści z tym związane wpisują się w działalność dydaktyczno - wychowawczą. Przedszkolaki rozpoznają obiekty, sygnały, barwy i dźwięki, poznający zasady zachowania się na drodze. W podstawach programowych klas I-III szkół podstawowych przewidziane jest wychowanie komunikacyjne, jako element nauczania zintegrowanego. W starszych klasach IV-VI i w gimnazjum uczniowie przerabiają podstawy programowe w przedmiocie techniki. Przez symulację, ćwiczenia, gry dydaktyczne, dyskusję uczniowie stają się uczestnikami ruchu. Zastosowanie odpowiednich pomocy dydaktycznych - zestawów komunikacyjnych, plansz, makiet, modeli - pomogą osiągnąć zamierzony cel. Dyrektorzy i rady pedagogiczne stryszowskich szkół tworzą programy wychowawcze, ujmując w nich wychowanie komunikacyjne, współpracując w tym zakresie z policją. O efektach tych programów świadczą lokaty uzyskiwane przez uczniów w gminnych, powiatowych i wojewódzkich Turniejach Bezpiecznego Ruchu Drogowego. W 2008 roku drużyna ze Szkoły Podstawowej w Stroniu zajęła VI miejsce na poziomie wojewódzkim w Turnieju Bezpiecznego Ruchu Drogowego.