Konserwacja kapliczki wykonana ze środków gminy Stryszów i Województwa Małopolskiego w 2020 r.

Kolejna kapliczka w gminie Stryszów wypiękniała

Gmina Stryszów może poszczycić się wyjątkowym dziedzictwem kulturowym, jakim są przydrożne kapliczki i figury wotywne. Jest ich  ponad 70 na tym terenie i tworzą one swoiste muzeum „bez murów” nazwane EKOMUZEUM STRYSZÓW. Gmina sukcesywnie dzięki pozyskiwanym funduszom przeprowadza renowacje kapliczek, mające na celu przywrócenie im dawnej świetności oraz ocalenie od całkowitego zniszczenia.

W 2020 r. dzięki dotacji Województwa Małopolskiego przyznanej w ramach konkursu KAPLICZKI MAŁOPOLSKI 2020, odrestaurowano Figurę kamienną Matki Boskiej Różańcowej w Zakrzowie.

Logo Małopolski

Odnowiona kapliczka usytuowana jest w północnej części wsi Zakrzów, w przysiółku „Za Działem”, na dawnym szlaku pielgrzymkowym wiodącym do Sanktuarium Matki Boskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Szlak pielgrzymkowy wiodący z wiosek gmin Stryszów, Budzów i Zembrzyce był ważnym elementem tutejszej tradycji ludowej. W okresie letnim, uroczystości Wniebowzięcia NMP czy Wielkiego Tygodnia szlakiem pielgrzymkowym przez gminę Stryszów zmierzały tłumy pielgrzymów. Liczne przydrożne kapliczki wskazywały drogę utrudzonym pielgrzymom, miejsce odpoczynku i wytchnienia, kierunek drogi.

Logo Kapliczki Małopolski

Jest to figura kamienna, polichromowana, ludowa. Przedstawia postać Matki Boskiej stojącej na skale. Maria odziana w suknie i płaszcz, z rękoma złożonymi na piersiach. Na lewym przedramieniu ma zawieszony różaniec. Rzeźbę MB osłania metalowy daszek na kutych, żelaznych prętach. Ustawiona jest na dwustopniowym, uskokowym i ogzymsowanym postumencie. Wykonana z piaskowca kapliczka zwrócona jest frontem do drogi, w kierunku południowym.

W ramach prac renowacyjnych przy kapliczce wykonano konserwację piaskowca i metalowego daszku, w tym przeprowadzono zabiegi oczyszczenia i wzmocnienia struktury kamienia, hydrofobizację oraz zrekonstruowano napis. Co ciekawe, w trakcie prac konserwatorskich zostało odkryte prawdziwe datowanie figury wskazujące na 1835 rok a nie 1935 r. jak wskazywały zapisy Gminnej Ewidencji Zabytków. Okazało się więc że figura jest starsza o 100 lat niż wskazywały na to posiadane przez gminę dokumenty.

Prace konserwatorskie prowadzone były przez Konserwatora Dzieł Sztuki Pana Wojciecha Kurdziela. Całkowity koszt zadania wyniósł 11 844,40 zł w tym dotacja Województwa Małopolskiego stanowiła kwotę 6 500 zł.

Na dzień dzisiejszy dzięki współfinansowaniu z konkursu KAPLICZKI MAŁOPOLSKI renowacji poddano już 10 obiektów, natomiast 3 kapliczki zostały odrestaurowane, dzięki pozyskaniu funduszy od sponsorów prywatnych.

Takie działania mają kluczowe znaczenie dla ochrony oraz zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego w gminie Stryszów, która ze względu na położenie nad zbiornikiem wodnym Świnna Poręba – Jezioro Mucharskie, posiada ogromny potencjał do rozwoju turystyki i rekreacji.

,